Ana Boras, stručni suradnik edukacijski rehabilitator
Radno vrijeme:
ponedjeljak, utorak, četvrtak, petak: 8:00 - 14:00 h
srijeda: 10:00 - 16:00 h
Tel. 031/ 626-221
e-mail: osmladost.strucnasluzba@gmail.com
Tko je edukacijski rehabilitator?
Edukacijski rehabilitator je jedan od stručnjaka koji radi s djecom koja imaju teškoće u razvoju.
Edukacijski rehabilitator je ranije poznat po nazivom defektolog. Naziv defektolog se 1998. godine promijenio u naziv edukacijski rehabilitator. Tako je i fakultet u kojem se stječe zvanje edukacijskog rehabilitatora promijenio naziv iz Fakultet za defektologiju u Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet.
Koja je uloga edukacijskog rehabilitatora?
Dijete može imati odstupanja na različitim područjima razvoja. Pomoć edukacijskog rehabilitatora možete potražiti ukoliko primijetite da dijete ima odstupanja na nekom od pojedinih područja. Također, pomoć edukacijskog rehabilitatora možete potražiti i ako uočite nedovoljnu spremnost djeteta za školu, teškoće u učenju te socijalnu izoliranost.
Edukacijski rehabilitator radi s djecom/učenicima koji imaju različite oblike teškoća u razvoju (teškoće u senzorici – vida, sluha, intelektualne teškoće, motoričke poremećaje, kronične bolesti, poremećaje iz spektra autizma, ADHD poremećaj, neurorazvojne teškoće), kao i poremećaje učenja (teškoće u savladavanju vještine čitanja, pisanja, razumijevanja pročitanog, matematičkih vještina) te sudjeluje u praćenju uz ostale stručnjake kod emocionalnih i komunikacijskih teškoća učenika.
Stručni suradnik edukacijski rehabilitator u redovitoj školi planira i programira rad, priprema se i obavlja poslove u neposrednome odgojno-obrazovnom radu s učenicima, savjetuje i pomaže u radu učiteljima i stručnim suradnicima te ostalim zaposlenicima škole u svezi s postupcima u radu s djecom s posebnim potrebama, pomaže učiteljima u izradi primjerenih programa, didaktičkih i nastavnih sredstva, surađuje, savjetuje i pomaže roditeljima učenika s teškoćama u razvoju, analizira i vrednuje djelotvornost odgojno-obrazovnog rada, stručno se usavršava, surađuje s ustanovama, vodi odgovarajuću pedagošku dokumentaciju i učeničke dosjee, sudjeluje u radu povjerenstva za upis djece u osnovnu školu, obavlja poslove na prevenciji poremećaja u ponašanju, izrađuje i provodi preventivne programe te obavlja druge poslove na unapređivanju i razvoju odgojno-obrazovne djelatnosti škole.
PODRŠKA UČENICIMA I RODITELJIMA