Eksperimentalni program CDŠ

Poštovani roditelji,

od naredne školske godine naša škola sudjeluje u Eksperimentalnom programu Osnovna škola kao cjelodnevna škola: Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja.

Nastavni proces odvija se u četiri etape:

A1 - redovna nastava i obvezna za sve učenike.

A2 - Program potpore, potpomognutog i obogaćenog učenja (obvezan 4 sata tjedno za sve učenike)

A2 - izbono - izvodi se nakon obaveznog dijela ako postoji potreba . nije obavezan)

B1 - Izvannastvne aktivnosti - izborno za učenike koji žele sudjelovati

B - Izvanškolske aktivnosti - izborno za učenike koji žele sudjelovati.

A1 - objašnjenje

U A1 ubrajamo sve obvezne nastavne predmete kao i do sada u nastavnom procesu s izmjenama i nadopunama koje se pojašnjenje u tablicama. Važno je naglasiti da se količina gradiva koje učenik treba usvojiti ne mijenja već se mijenja broj nastavnih sati koje će se obrađivati, uvježbavati i provjeravati navedeno gradivo.

Promjene tjedne satnice po razrednim odjelima:

Ostali nastavni predmeti izvode se kao i do sada. Učenici su obvezni birati jedan od ponuđenih predmeta: Vjeronauk ili Svijet i ja. Ukoliko je pohađao Vjeronauk, a želi pohađati Svijet i ja potrebno je prvo ispisati s Vjeronauka, a tek nakon toga upisati u Svijet i ja .

Svi učenici će dobiti besplatne udžbenike. Dio udžbenika će biti novi, a dio naslijeđen kao i do sada.

Ostali nastavni predmeti izvode se kao i do sada. Učenici su obvezni birati jedan od ponuđenih predmeta: Vjeronauk ili Svijet i ja. Ukoliko je pohađao Vjeronauk, a želi pohađati Svijet i ja potrebno je prvo ispisati s Vjeronauka, a tek nakon toga upisati u Svijet i ja .

A2 - objašnjenje

A2 - Program potpore, potpomognutog i obogaćenog učenja obveza je 4 nastavna sata za sve učenike i to:

Jezično komunikacijsko područje (Hrvatski jezik i strani jezici) - 1 nastavni sat tjedno

Prirodoslovno područje ( Prirodoslovlje ili Priroda i društvo u razrednoj nastavi ili Prirodoslovlje, Biologija, Kemija, Fizika u predmetnoj nastavi) - 1 nastavni sat tjedno.

Svi ostali nastavni sati  - 1 nastavni sat tjedno

A2 - izborno; organizira se samo za skupinu učenika koji imaju potrebu za tim.

Odnosi se na rad s manjim skupinama kao što se do sada radilo na dopunskoj i dodatnoj nastavi. A2 izborni nije obvezan za učenike.

B1 - objašnjenje

Odnosi se na izvannastavne aktivnosti koje su učenici pohađali i do sada. Popis ponuđenih izvannastavnih aktivnosti i raspored događanja ponudit će se učenicima na početku nastavne godine. Nevedeni sati održavaju se nakon obveznog dijela nastave i nisu obvezni za učenike.

B1 - objašnjenje

Odnosi se na izvanškolske aktivnosti. Provoditelji aktivnosti bit će vanjski suradnici. Planiramo ponuditi ples, sport, plivanje, ali i obrazovne radionice. Sve navedene aktivnosti biti će besplatne za sve učenike naše škole i nisu obvezne za učenike.

Škola će dobiti dodatna sredstva za uređenje školskog prostora za provođenje nastavnog procesa. Planiramo pripremiti školski prostor za provođene nastavnog procesa u školi kako bi učenici imali vrijeme i prostor z rad, ali i za odmor. Svi učenici dobit će besplatna dva obroka u školi, dodatnu pomoć učitelja u svladavanju ishoda odgoja i obrazovanja, dodatne mogućnosti za sudjelovanje u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima te se napušta koncept domaće zadaće.

Predviđeno trajanje obveznog nastavnog proces za učenike (A1 i A2):

Razredna nastava  - u pravilu do 13:40 sati ( neki nastavni dani trajat će i kraće, ali postoji mogućnost i dužeg trajanja ovisno o rasporedu sati):

Nako nastave svi učenici razrdne nastave imaju osigurano besplatno korištenje usluga produženog boravka u kojuem će dodatno učiti i igrati se dok roditelji ne završe s poslovnim obvezama.

Predmetna nastava

5. i 6. razredi - u pravilu do 14:45 sati i kraće

7. i 8. razredi do 14:45 sati

Točno trajanje nastavnih dana poslat ćemo Vam nakon što napravim raspored sati za sljedeću nastavnu godinu uključujući A1 i A2, izborne predmete te ponudu izvannastavnih aktivnosti B! i izvanškolskih aktivnosti B2.

> Eksperimentalni program CDŠ