Tjeskoba kod djece
Autor: Zora Junušić, 20. 4. 2020.
Trenutna situacija snažno utječe na sve nas, pa tako i na djecu. Roditeljima i skrbnicima ponekad može biti teško prepoznati znakove tjeskobe jer ju djeca mogu iskazivati drugačije od odraslih. Evo nekoliko primjera znakova na koje trebamo obratiti pažnju:
Podržite dijete u nošenju s nesigurnosti koju ova situacija izaziva:
- Ohrabrite dijete da se usmjeri na sadašnji trenutak (neka dijete na kratko prestane s onim što radi i odvoji vrijeme za usporeno i smireno disanje).
- Vježba progresivne mišićne relaksacije korisna je za otpuštanje stresa i tjeskobe, te pomaže djetetu da opusti svoje tijelo i um (opis vježbe se nalazi na kraju teksta u priloženom pdf dokumentu).
- Potaknite dijete da pokuša odgoditi misli koje ga opterećuju. Možete dogovoriti zajedničko vrijeme u danu tijekom kojeg „brinemo“ i tada mu nacrtajte ili zapišite svoje negativne misli. Na ovaj način pomažete djetetu da razvija kontrolu nad svojom brigom.
- Kada vaše dijete preplavi briga, tjeskoba ili nervoza, pomozite mu uključivanjem u vježbu koja se odnosi na sva njegova osjetila: „Što može osjetiti, čuti, namirisati, vidjeti i okusiti?“
- Rješavanje problema je odlična strategija koja mlađoj djeci pomaže pronaći rješenja za brigu. Na ovaj način razvijaju plan aktivnosti kojim pronalaze različite načine za rješavanje pojedinog problema.
- Odredite količinu vremena koje dijete provodi čitajući vijesti ili provjeravajući informacije na socijalnim mrežama.
- Održavajte rutinu, potičite kontakte s vršnjacima putem socijalnim mreža, mobitela i slično.
- Planirajte zajedničku igru i aktivnosti koje će vašem djetetu biti ugodne.
RASPORED SATI
list OŠ "Mladost"
PODRŠKA UČENICIMA I RODITELJIMA
Dragi učenici i roditelji,
ukoliko u ovom periodu imate potrebu za dodatnim savjetima ili podrškom slobodno se obratite Stručnoj službi škole putem službenog maila:
Stručna služba škole
ŠKOLSKA PREHRANA
PRODUŽENI BORAVAK