SLAVIMO RAZLIČITOSTI: SVJETSKI DAN ROMA U PRODUŽENOM BORAVKU, U GRUPI „FOLIE“

Autor: Slavica ŠIBALIĆ, 9. 4. 2014.

Osnovna škola „Mladost“ Osijek odletjela u nebo

-Pjevali smo i plesali uz romsku glazbu, nadahnjivali se jezikom, običajima i pričama!  - kaže voditeljica grupe Slavica Benčik. Ona je osmislila ovu radionicu za polaznike edukacije za rad u produženom boravku s romskim skupinama djece, koje je u OŠ Mladost uputio osječki Nansen dijalog centar da se praktično upoznaju s mogućnostima i oblicima rada.

Većina su pripadnici upravo te nacionalne manjine.

U sklopu projekta „Razlog za nadu“ voditeljica Benčik već nekoliko godina radi na razvijanju tolerancije, razumijevanja i suosjećanja surađujući s misionarima iz Afrike i Udrugom Pobjede.

FOTO GALERIJA

Svjetski dan Roma - 8. Travnja

Obilježava se od 1971., kada je u Londonu održan prvi Svjetski kongres Roma. Tada su usvojene odluke o romskoj zastavi, službenoj himni, proglašen je službeni romski jezik  (romani chiba), kao i službenim prihvaćanjem naziva "Rom", što na romskom jeziku znači čovjek. Zelena boja u donjem dijelu zastave simbolizira zemlju, a u gornjem dijelu je plave boje koja simbolizira nebo. Crveni kotač, koji se nalazi u sredini zastave, predstavlja putovanja i migracije Roma. Službena romska himna temelji se na staroj romskoj pjesmi Gyelem, gyelem ("idem, idem"). Romi su danas najveća europska i manjina s oko 10 milijuna pripadnika, sačinjavaju nešto više od 5 posto europskog stanovništva, a usprkos svim stradanjima uspjeli su održati nacionalni identitet, kulturu, jezik i običaje, te kroz povijest ostaviti trag u svim svjetskim kulturama. Prema popisu stanovništva provedenom u 2011. godine u Hrvatskoj ima 16.975 Roma (http://emedjimurje.hr).

Voditeljica  grupe Slavica Benčik