2024-01-02 12:41:58

Suradnja s Odjelom za kemiju i s udrugom Alumni KeMo pri Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku

Na uvodnim satima Kemije učenici navode od kojih su proizvoda kemijske industrije izrađeni uređaji bez kojih ne mogu zamisliti današnji način života. Uočavaju da svaki navedeni uređaj sadrži metale, ali i nove materijale koji su osmišljeni u kemijskim laboratorijima. Čovjek od pamtivijeka pokazuje znatiželju za istraživanjem i preradom prirodnih materijala. Iz želje za stvaranjem nastali su mnogi izumi koji su zaslužni za stvaranje današnje civilizacije. Jedan od najvećih izuma čovječanstva je kompas. Smatra se da su Kinezi u 3. stoljeću prije Krista, od rude magnetita, izradili prvu iglu za kompas. Razvoj prirodnih znanosti, posebno kemije kao temeljne prirodne znanosti, omogućio je da danas od metala rijetkih zemalja proizvodimo snažne trajne magnete.

 U projektu „Znaš li kuda ideš?“ usmjerili smo učenike da usvajanjem temeljnih znanja kemije, fizike i matematike samostalno izrade kompas od materijala čija svojstva trebaju otkriti istraživačkim radom. Posjeti Odjelu za kemiju i radionice udruge Alumni KeMo pomogli su u obogaćivanju učeničkih znanja o magnetizmu i kemijskim elementima koji imaju magnetska svojstva te stjecanju vještina eksperimentalnog rada.

U listopadu 2023. godine, na satima STEM Lab izvannastavne aktivnosti, potencijalno darovitim učenicima predstavljene su projektne aktivnosti. Učenici osmih razreda imaju višegodišnje iskustvo sudjelovanja u projektima pa su odmah iskazali interes za rad na projektu. Dok učenici sedmih razreda ove godine stječu prva znanja i vještine iz kemije i fizike te im je rad na projektu predstavljao veliki izazov. Da bi im pomogli u razvoju samopouzdanja i utvrdili koji od njih imaju poseban interes za rad na projektu, pozvali smo u školu doc. dr. sc. Anu Amić, predsjednicu udruge Alumni KeMo i studente Odjela za kemiju.

U  tri blok sata redovne nastave kemije učenici su u grupama izvodili pokuse odjeljivanja sastojaka iz smjese i upoznavali nove eksperimentalne tehnike. Metodom problemskog poučavanja povezivali su znanja o svojstvima tvari s vještinama praktičnog rada. Izvodili su postupke odvajanja sastojaka magnetom, filtriranje, dekantiranje, sedimentaciju, isparavanje i hlapljenje. Ostale postupke upoznali su putem demonstracijskih pokusa. Pitanja za promišljanje poticala su učenike na korelaciju sadržaja kemije, fizike i matematike. Profesorica Amić i studentice pozorno su pratile način razmišljanja i ustrajnost u radu potencijalno darovitih učenika. Rezultati evaluacije pokazali su da od osam učenika iznadprosječnih sposobnosti, tri učenice pokazuju izrazitu motiviranost, kreativnost i sklonost stvaranju ideja.

Ovim radionicama završeno je formiranje projektnog tima i krenulo se u realizaciju projekta. Tijekom studenog i prosinca učenici spremno surađuju, brzo uče te primjenjuju znanja i vještine kako bi otkrili koji su materijali pogodni za izradu kompasa. Tijekom istraživanja učenici su iskazali potrebu o stjecanju dodatnih spoznaja o magnetizmu.

Dana 15. prosinca 2023., učenici u pratnji učitelja Zorice Mohnacki i Filipa Savanovića, odlaze u posjet Odjelu za kemiju. Tijekom boravka, pročelnica Odjela, izv. prof. dr. sc. Elvira Kovač-Andrić upoznala je učenike sa feromagnetičnim metalima i uporabom magneta u kemijskom laboratoriju, a doc. dr. sc. Brunislav Matasović održao je zanimljivo predavanje o Magnetizmu i magnetskom polju. Po završetku susreta, učenici su razgovarali sa studentom Dominikom Tadićem o svojstvima kemijskih elemenata koji su sastavni dio materijala koje namjeravaju upotrijebiti u izradi kompasa.

Obogaćeni novim spoznajama, učenici su dobili ideje od kojih materijala izraditi dijelove kompasa kako bi uređaj bio precizniji i otporniji na oštećenja.


Osnovna škola "Mladost" Osijek