2022-04-26 17:48:00

Jedina delegacija iz Hrvatske na Simpoziju mladih u Grčkoj s više od 200 sudionika

I osječki „mladostaši“ kao novi naraštaj građana svijeta

 

    

Želite li biti aktivnim sudionicima kreiranja održive budućnosti za svakoga, vrijedno raditi dva mjeseca u Blended Learning pripremnoj fazi dvojezičnoga projekta i na kraju razmijeniti svoja iskustva s mladima diljem svijeta na simpoziju mladih u Grčkoj? - petero marljivih osmaša OŠ „Mladost“ Osijek to nije trebalo dva puta pitati.

U okviru međunarodnog projekta 17 Ziele – Wir engagieren uns u organizaciji Goethe-Institut Athen te u suradnji s UNESCO-om, učenici OŠ „Mladost“ Osijek najprije su aktivno sudjelovali na dvomjesečnoj hibridnoj online pripremnoj fazi, tijekom koje su na ZOOM sastancima surađivali s učenicima iz Grčke, Sjeverne Makedonije, Bugarske i Njemačke, razvijajući pri tom dragocjene vještine ključne za 21. stoljeće - komunikaciju, kreativnost, suradnju i kritičko razmišljanje, a sve uz podršku i vodstvo Goethe-Instituta iz Atene.

Završna je i najuzbudljivija faza projekta bio konačan susret uživo sa svim delegacijama na svečanom otvorenju u Ateni te u kampusu International Olympic Academy u gradiću Ancient Olympia.

World Cultural Heritage Youth Symposium 2022 održavao se od 6. do 10. travnja 2022., a jedina delegacija iz Hrvatske bili su upravo učenici 8. razreda OŠ „Mladost“ Osijek: Benjamin Bojan Vojković (8.a), Ita Blašković (8.c), Vito Svetina (8.a), Lana Tatić (8.c) i Matej Horvat (8.c) sa svojom nastavnicom njemačkog jezika, Renatom Borovac.

Simpozij mladih prinos je Globalnim ciljevima koje je postavio UNESCO 2015., a u fokusu projekta je bio globalni cilj 4 - Kvalitetno obrazovanje.

Na simpoziju je sudjelovalo više od 200 sudionika iz 10 zemalja: Andore, Bugarske, Danske, Grčke, Italije, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Cipra, SAD-a i Hrvatske. Ciljevi su bili razvijanje svijesti o važnosti kvalitetnog obrazovanja za sve, očuvanja kulturno-povijesne baštine, o interkulturnim razlikama i važnosti međusobnog uvažavanja, razvijanje vještina 21. stoljeća - komunikacije, kreativnosti, suradnje i kritičkog razmišljanja, upotreba engleskog i njemačkog jezika kao sredstva komunikacije, uspostavljanje kontakata s učenicima iz drugih zemalja te prinos stvaranju novog naraštaja građana svijeta.

Doletjeli smo kući bogatiji za jedinstveno životno iskustvo i brojna nova prijateljstva.

Projekt je financiran u organizaciji Goethe-Instituta iz Atene i Zagreba. Zahvaljujući financijskoj potpori Grada Osijeka i podršci Dražena Alerića, pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti, omogućen nam je prijevoz do zračne luke u Zagrebu, kao i povratak u Osijek.


Osnovna škola "Mladost" Osijek