2021-06-14 20:42:00

1. generacija Digitalnog učeničkog inkubatora

U sklopu dodatne nastave engleskog jezika, učenice 5. a Lucija Horvat i Mirna Mihaljević te učenice 5. b razreda Elena Havelka, Ana Horvat, Lena Ivković i Katja Jeremić uspješno su završile program 1. generacije Digitalnog učeničkog inkubatora za Osnovne škole na razini Hrvatske, osmišljen pod vodstvom Školske knjige, Instituta za inovacije i Znanstvenog centra izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment na platformi StellarPlatform.com.

Učenice su od sredine ožujka do sredine svibnja 2021. pisale svoje tematske projekte učeći o etapama projektnog rada dok su ih pojedinačno razvijale. 

Učenice 5. a su na hrvatskom jeziku razvijale sportski projekt, a učenice 5. b su na engleskom jeziku razvijale biološki projekt.

Kako bavljenje sportom izgleda u dječjim očima? Pročitajmo Mirnin osvrt, a potom pogledajmo skicu samostalno osmišljenog sportskog prostora i programa.

 

 

Luciju ćemo upitati: “S kojim se izazovima osječki sportaši plivači susreću u svojoj svakodnevici? 

 

Plivanje je jako zdrav sport i ima jako puno zainteresirane djece za plivanje, ali oni nemaju uvjete. Osijek je jedan od rijetkih većih gradova u Hrvatskoj koji nema zatvoreni 50 m sportski bazen; 50 m bazene imaju i Vukovar, Slavonski Brod i puno drugih manjih gradova u Hrvatskoj. Osječki plivači i vaterpolisti ne moju trenirati u odgovarajućem bazenu i nemaju iste uvjete kao i većina ostalih plivača iz drugih gradova u Hrvatskoj, a Osijek je sjedište županije. 

 

Gdje bi se smjestio takav bazen? 

 

50 metarski zatvoreni bazen bi se mogao sagraditi pored dvorane Gradski vrt. Trebao bi imati sportski bazen od 50m i još jedan manji bazen. 50 m bazen bi trebao imati elektronsko mjerenje, startne blokove i veliki ekran na kojem bi se očitavali rezultati plivača. Trebao bi imati i tribine kako bi publika mogla pratiti natjecanja. Osim toga bilo bi dobro da ima i teretanu za suhe treninge i saunu. 

 

Što bi bilo potrebno da se riješi taj problem? 

 

Potrebno je osigurati prostor, dobiti građevinske dozvole i pokušati naći novac za gradnju bazena (možda iz nekih europskih projekata).  

 

Kako bi se naplaćivalo? 

 

Cijena pojedinačne dnevne karte će biti 10kn za djecu, učenike, studente i umirovljenike; ostali će plaćati 15kn ulaznicu. Klubovi će plaćati najam staza (50kn najam staze na sat). 

 

Kome bi se mogle ponuditi usluge korištenja tog bazena? 

 

Bazen se može ponuditi svoj djeci koja žele trenirati plivanje, od 5 godina pa nadalje. Bazen također mogu koristiti svi oni koji se žele rekreativno baviti plivanjem ili oni koji se ponekad žele samo opustiti plivanjem. Osječki plivači bi konačno imali uvjete za treniranje kao i ostali plivači u Hrvatskoj. Bit će sretni jer mogu trenirati u 50m bazenu, a to je za plivače jako važno. 

 

  

 

Učenice 5. b razreda (Elena Havelka, Ana Horvat, Lena Ivković i Katja Jeremić) kreativno su u dubinama školskog hola prikazale rezultate svog dvomjesečnog projektnog istraživanja o bioraznolikosti dubokih voda provedenog u sklopu dodatne nastave engleskog jezikaOpis njihovog projekta pogledajte e-knjizi na poveznici koja slijedi.

http://bit.ly/WaterBiodiversity

 

 

 

 

 


Osnovna škola "Mladost" Osijek